PRODEJ VOZU

Možnosti prodeje vozu

1. Nejvýhodnější je prodat auto přímému zájemci

2. Rychlé a jednoduché je prodat auto v autobazaru

3. Praktické a jednoduché je prodat auto na protiúčet

4. V případě, že na prodej nepospícháte, můžete využít komisní prodej


Ke stažení:

POSTUP PRODEJE

1.

Prodej vozu přímému zájemci

Jak určit prodejní cenu?

 • Nejvýhodnější je prodat auto přímému zájemci, ušetříte za provizi autobazaru
 • Prodejní cenu zjistíte způsobem, že se podíváte, za kolik se prodávají v inzercích auta s podobným nájezdem kilometrů, stejnou motorizací a co nejpodobnější výbavou. Cenu také určuje, zda je to český nebo zahraniční původ, jestli bylo auto vážně havarované a v jakém je skutečném technickém stavu. (v inzerátech bývají auta samozřejmě vychválena a skutečný stav se nedozvíte, ale průměrnou cenu Vašeho vozu je možné tímto způsobem zjistit)
 • Doporučuji nastavit cenu takovou, aby ještě zůstal prostor dát případnému kupujícímu slevu, případně můžete na místo slevy, dát druhou sadu pneumatik, kterou v inzerátu neuvedete, protože většina kupujících bude chtít o ceně vozu vyjednávat. Další možnost je, nastavit cenu požadovanou, případně pneumatiky do inzerátu také uvést a potom si za svou cenou pevně stát. A další strategie prodeje jsou samozřejmě na Vás.

Kde inzerovat?

Navštěvované a zdarma inzertní weby jsou:

www.sbazar.cz
www.annonce.cz
www.bazos.cz

 • Vzhledem k tomu, že jste se rozhodli prodat auto přímému zájemci, tak doporučuji do inzerátu napsat: "Bazary a překupníci nevolat, ani nepsat"
  Ty nejotrlejší se Vám jistě ozvou a do telefonu Vám slíbí cokoli nebo Vám rovnou napíší neadekvátní cenovou nabídku. (někdy se překupníci vydávají také za soukromé osoby a zkouší nejrůznější taktiky)
  Doporučuji nikomu nevěřit, nikam nejezdit, stát si za reálnou prodejní cenou a také by měl kupující přijet za Vámi.

Průběh prodeje

 • Předvedete auto kupujícímu, kupující si auto prohlédne a vyzkouší.
 • Odsouhlasíte si kupní cenu a domluvíte se na způsobu úhrady a převodu vozu. (způsob úhrady a převod vozu je praktické si pro případ uskutečnění prodeje domluvit předem telefonicky) V případě, že budete chtít auto převést společně v tentýž den, je dobré se sejít už ráno, aby jste stihli udělat evidenční prohlídku a zajít na registr vozidel. Evidenční prohlídku také nahrazuje nová STK. (pokud STK na voze končí, můžete provést na místo evidenční prohlídky) Evidenční prohlídka a STK pro převod vozu nesmí být starší 30 ti dnů. V případě, že si auto na sebe přihlásí kupující sám a to na základě ověřené plné moci od prodávajícího, tak si po zaplacení vozu také odnáší veškeré dokumenty, ("malý" a "velký" technický průkaz, případně další dokumentaci k vozu).
 • Sepíšete kupní smlouvu.

Kupní smlouva

 • Ve smlouvě, kterou používám, je prostor pro vypsání závad na voze.
 • Pokud nepoužijete předávací protokol o stavu vozu, je potřeba uvést všechny závady a nedostatky do smlouvy. Závady vypsané ve smlouvě nepodléhají reklamaci, protože prodávající je se závadami obeznámen a nejedná se tedy o skryté vady.

 • Ve smlouvě uvedete způsob úhrady, jakým způsobem a kdy k platbě dojde. Předání peněz probíhá při podpisu kupní smlouvy. Maximální výše hotovostní platby v ČR je 10 000 Euro, to je přibližně 270 000 Kč. (přesně vždy dle aktuálního kurzu) Případně je možné vložit peníze při podpisu kupní smlouvy na účet prodávajícího v bankomatu nebo v bance. Pokud má kupující i prodávající banku umožňující okamžitý převod, může být uskutečněna bezhotovostní platba převodem. (doporučuji se na případné platbě domluvit předem po telefonu s kupujícím a upozornit ho také, aby měl nastaveny potřebné limity pro výběry z bankomatu, případně také limity pro převody z účtu)
 • Dále doporučuji uvést ve smlouvě postup převodu vozu, zda převede vůz kupující na základě ověřené plné moci od prodávajícího nebo převedou vůz kupující i prodávající zároveň. A také napsat termín do kdy bude převod uskutečněn, dle zákona by to mělo být do 10 ti dnů.
 • Podpis na smlouvě nemusí být úředně ověřen.

Plná moc k převodu vozu

 • Plná moc opravňuje zmocněného převést automobil. Zmocnitel musí nechat svůj podpis na plné moci úředně ověřit, to je možné provést například na Czech pointu.

Postup a informace o dokumentech pro převod vozu naleznete ZDE


2.

Prodej vozu v autobazaru
 • Tato možnost je velmi jednoduchá a rychlá, ovšem také nejméně výhodná.
 • Je dobré se na takový prodej dobře připravit, znát tržní hodnotu prodávaného vozu, odečíst provizi autobazaru a pod tuto cenu při vyjednávání neklesnout. Smlouvy mívají autobazary připravené, doporučuji si ji důkladně přečíst a případně vznést námitky a žádat úpravu. (velké autobazary mají nastaveny svá pravidla a ve smlouvách většinou úpravy nedělají, potom je rozhodnutí na Vás, zda budete smlouvu akceptovat nebo ne)
 • Také doporučuji neodsouhlasit hned první cenovou nabídku, vyjednávat se vždy vyplatí.

3.

Auto na protiúčet
 • Pokud potřebujete auto vyměnit, stávající auto prodat a zároveň jiné koupit, tak se tu nabízí také možnost protiúčtu. Auto na protiúčet je dobrou volbou pro toho, kdo chce mít s výměnou vozů co nejméně starostí.
 • Prodat auto na protiúčet bývá také výhodnější než-li pouze prodat do bazaru, protože vzniká dvojí obchod a tak jsou lepší vyjednávací podmínky o cenách, jak u auta kupovaného, tak prodávaného.

4.

Komisní prodej

Když na prodej nespěcháte, komisní prodej je další možností. Za prodané auto si bazar účtuje provizi řádově kolem 3-7%, záleží na ceně vozu a také na autobazaru. Auto necháte stát ve vybraném autobazaru po předem dohodnutou dobu a dohodnutou prodejní cenu. Některé autobazary si v případě, že auto neprodají nic neúčtují, jiné si naopak účtují poplatek za stání vozu. Opět doporučuji, řádně si přečíst smlouvu, v tomto případě smlouvu o zprostředkování prodeje.